I waaant candy.
Small unwrapped jelly thingies are sold by the weight too, but somewhat bigger ones as well as wrapped single pieces of chewing gum go for 5 cent. Some places will also sell single wrapped regular candies for 5 cent.
There are some -huge- unwrapped jellies for 25 cent.
Lollypops go from 10 cents to 20, depends on "caliber".
There's really quite a lot of different stuff, I have noticed less variety when going abroad.
All those prices are actually from 30 to 60% higher than before the euro, I guess pocket money for the kids had to be adjusted accordingly...
From time to time I still allow myself to get 200 or 300 gr. of that sugar overdose, the hangover can be nasty
